Skip to content

297- M L King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$19,710
Last Sale Date
Mar 31, 1992

Property Information

Block2828
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class27
Description2SST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,402
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
36%
Improvement Value:$59,400
64%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,529+2.0%
2024$3,460-0.2%
2023$3,465-1.7%
2022$3,526+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$19,710

To:

Sq Ft2,402DeedBook 5206, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1887