Skip to content

63 Norfolk St

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block2839
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
37%
Improvement Value:$204,300
63%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+2.0%
2024$12,090-0.2%
2023$12,109-1.7%
2022$12,323+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5154, Page 839

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4984, Page 265