Skip to content

61 Norfolk St

Newark, NJ 07103

Built 1897
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block2839
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
72%
Improvement Value:$7,500
28%
Total Assessment$26,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,012+2.1%
2024$992-82.6%
2023$5,687-1.7%
2022$5,787+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft3,090DeedBook 20220, Page 33893Recorded4/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1897