Skip to content

423 S 10th St

Newark, NJ 07103

Built 1908

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block283
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,644
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
13%
Improvement Value:$210,000
87%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177-29.6%
2024$13,044-0.2%
2023$13,065+91.0%
2022$6,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft4,644DeedBook 20240, Page 54408

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,096DeedBook 20200, Page 34124Recorded4/2/2020

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 20170, Page 50853

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 12217, Page 6628

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12067, Page 8191

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5233, Page 345

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5229, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1908