Skip to content

488 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1905

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block288
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
11%
Improvement Value:$268,400
89%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,481+2.0%
2024$11,255-0.2%
2023$11,273+67.6%
2022$6,726-21.0%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft3,000DeedBook 20240, Page 36209

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,000DeedBook 20200, Page 13235Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 20190, Page 11110Recorded2/6/2019

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 12222, Page 2746

Property Built

Built

Year Built: 1905