Skip to content

207 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block2848
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
20%
Improvement Value:$174,500
80%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+2.0%
2024$8,090-0.2%
2023$8,103-1.7%
2022$8,246+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12292, Page 8228

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5116, Page 655

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4810, Page 85