Skip to content

38- Duryea St

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2019

Property Information

Block2848
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,400
27%
Improvement Value:$49,400
73%
Total Assessment$67,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,578+2.0%
2024$2,528-0.2%
2023$2,532-1.7%
2022$2,576+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,317DeedBook 20180, Page 15010Recorded2/20/2018

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5521, Page 658

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5053, Page 224

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4795, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1897