Skip to content

6-16 Norfolk St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block2852
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
3%
Improvement Value:$849,400
97%
Total Assessment$880,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,466+2.0%
2024$32,806-0.2%
2023$32,859-1.7%
2022$33,440+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6026, Page 561

Property Sale

Sale
$133,700
DeedBook 5973, Page 309