Skip to content

439 S 9th St

Newark, NJ 07103

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block289
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,100
19%
Improvement Value:$84,800
81%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,989+2.0%
2024$3,911+49.6%
2023$2,614-1.7%
2022$2,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft700DeedBook 20211, Page 31474

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4732, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1900