Skip to content

375 S 7th St

Newark, NJ 07105

Built 1912

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block291
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,618
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
12%
Improvement Value:$224,400
88%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,724+2.0%
2024$9,533-0.2%
2023$9,548-1.7%
2022$9,717+44.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,618DeedBook 20190, Page 41362

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,618DeedBook 20190, Page 41362Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 12384, Page 7983

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 6378, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1912