Skip to content

72-78 Shanley Ave

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 4, 2003

Property Information

Block3004
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,868
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
9%
Improvement Value:$218,400
91%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158+2.0%
2024$8,977-0.2%
2023$8,991-1.7%
2022$9,150+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft5,868DeedBook 6063, Page 754

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5734, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 5643, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1922