Skip to content

887 S 14th St

Newark, NJ 07108

Built 2024
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block3010
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,644
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
3%
Improvement Value:$394,400
97%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,440+3470.4%
2024$432-0.2%
2023$433-1.7%
2022$441+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft3,644DeedBook 20240, Page 52014

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 20211, Page 39387Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 20210, Page 4416Recorded1/13/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12378, Page 5984

Property Sale

Sale
$52,478
DeedBook 6201, Page 452