Skip to content

852 S 15th St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Date
Sep 8, 2003

Property Information

Block3010
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,031
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,100
7%
Improvement Value:$150,800
93%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+2.0%
2024$6,073-0.2%
2023$6,083-1.7%
2022$6,190+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6020, Page 125

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5690, Page 53

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5455, Page 419

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5427, Page 726

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5086, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1907