Skip to content

881-883 S 17th

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block3013
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,178
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
6%
Improvement Value:$217,700
94%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,827+2.0%
2024$8,653+82.9%
2023$4,731-1.7%
2022$4,815+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,012DeedBook 20220, Page 20414Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft2,012DeedBook 20200, Page 3380Recorded1/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1907