Skip to content

899 S 18th St

Newark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block3014
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,728
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,900
7%
Improvement Value:$171,300
93%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+5.9%
2024$6,617-0.2%
2023$6,628-1.8%
2022$6,750+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,728DeedBook 20210, Page 65851

Property Built

Built

Year Built: 1915