Skip to content

869 S 19th StNewark, NJ 07108

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block3015
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
3%
Improvement Value:$377,600
97%
Total Assessment$388,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$430+2.1%
2024$421-0.2%
2023$422-1.7%
2022$429+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft3,516DeedBook 20240, Page 63117

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 20211, Page 39333Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 20210, Page 7745Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12378, Page 5984

Property Sale

Sale
$46,875
DeedBook 6201, Page 433