Skip to content

917-919 S 20th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block3016.01
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,100
7%
Improvement Value:$161,900
93%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.0%
2024$6,524-0.2%
2023$6,535-1.7%
2022$6,650+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft3,083DeedBook 20191, Page 8505Recorded11/16/2019

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft3,083DeedBook 20191, Page 6677Recorded11/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1917