Skip to content

906-908 S 17th

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2026

Property Information

Block3012
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,546
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
8%
Improvement Value:$139,700
92%
Total Assessment$152,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,788+2.0%
2024$5,674-0.2%
2023$5,683-1.7%
2022$5,784+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,546DeedBook 20250, Page 45152

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 5939, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1910