Skip to content

921 S 18th St

Newark, NJ 07108

Built 1912
Other Exempt

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block3017
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,855
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,800
3%
Improvement Value:$386,700
97%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,117+3654.7%
2024$403-0.2%
2023$403-1.7%
2022$410+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

To:

Sq Ft3,855DeedBook 20240, Page 19632

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 20210, Page 3828Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6388, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1912