Skip to content

921-923 S 19th

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Apr 24, 1990

Property Information

Block3018
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,734
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,500
8%
Improvement Value:$178,000
92%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321+2.0%
2024$7,176-0.2%
2023$7,188-1.7%
2022$7,315+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft2,734DeedBook 5123, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1907