Skip to content

185 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block3024
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,488
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
33%
Improvement Value:$44,800
67%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,525+2.0%
2024$2,475-0.2%
2023$2,479-1.7%
2022$2,523+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft4,488DeedBook 20200, Page 53990

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

Sq Ft2,753DeedBook 20160, Page 42784Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 12420, Page 8251

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6058, Page 698

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5980, Page 817

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5745, Page 431

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5419, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1900