Skip to content

114 Seymour AveNewark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 21, 2022

Property Information

Block3019
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,309
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
8%
Improvement Value:$252,900
92%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,930+2.0%
2024$10,714+45.5%
2023$7,363-1.7%
2022$7,494+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft5,309DeedBook 20220, Page 27016

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 20170, Page 8515Recorded1/30/2017

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,531DeedBook 12554, Page 5799Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft3,531DeedBook 12533, Page 4257Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12139, Page 8071

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6112, Page 339

Property Sale

Sale
$90,898
DeedBook 5939, Page 497

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5002, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1907