Skip to content

128 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Vacant Land

Last Sale Price
$24,640
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block3019
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class10
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage861
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$856-69.6%
2003$2,819+0.3%
2002$2,811+1.4%
2001$2,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$24,640

To:

Sq Ft861DeedBook 20240, Page 14784

Property Sale

Sale
$22,800
DeedBook 4420, Page 732

Property Sale

Sale
$22,800
DeedBook 4420, Page 732