Skip to content

516 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block3019
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,000
22%
Improvement Value:$273,000
78%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,311+2.0%
2024$13,048-0.2%
2023$13,069-1.7%
2022$13,300-46.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5732, Page 915

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5263, Page 524

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4928, Page 121