Skip to content

150 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Date
Sep 21, 2015

Property Information

Block3019
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,506
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
10%
Improvement Value:$200,000
90%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+2.0%
2024$8,280-0.2%
2023$8,293-1.7%
2022$8,440+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,506DeedBook 12455, Page 4615Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 6027, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$128,499
DeedBook 5764, Page 25

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5003, Page 117

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5003, Page 117