Skip to content

147-149 Chadwick Ave

Newark, NJ 07108

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$60,156
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block3019
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,700+2.0%
2024$1,666+22.2%
2014$1,364+3.7%
2013$1,315-77.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,156

To:

Sq Ft1,113DeedBook 20230, Page 30331

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6339, Page 443

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5759, Page 594

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5622, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1897