Skip to content

168 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block3020
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
17%
Improvement Value:$105,800
83%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+2.0%
2024$4,753-0.2%
2023$4,761-1.7%
2022$4,845+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,708DeedBook 20160, Page 65651Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$31,500

From:

To:

Sq Ft2,708DeedBook 12498, Page 1947Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 12015, Page 9894

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6035, Page 669

Property Sale

Sale
$90,500
DeedBook 5961, Page 382

Property Sale

Sale
$90,054
DeedBook 5919, Page 390

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5471, Page 396

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4973, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1916