Skip to content

57-59 Hedden Terr

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block3026
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,239
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
20%
Improvement Value:$146,200
80%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+2.0%
2024$6,807-0.2%
2023$6,818-1.7%
2022$6,939+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 20170, Page 97856

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 12384, Page 1255

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 12335, Page 2629

Property Built

Built

Year Built: 1912