Skip to content

97 Hedden TerrNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block3027
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,912
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$224,100
91%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+2.0%
2024$9,193+10.7%
2023$8,308-1.7%
2022$8,455+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft3,912DeedBook 20211, Page 14132

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5986, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$128,499
DeedBook 5764, Page 25