Skip to content

14-16 Hazel PlNewark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block3027
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class45
Description2SF5UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,068
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
13%
Improvement Value:$234,200
87%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,379-35.4%
2024$19,173+128.6%
2023$8,387-1.7%
2022$8,535+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft3,464DeedBook 20200, Page 52572Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft3,464DeedBook 20160, Page 87334Recorded10/12/2016

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4793, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1922