Skip to content

10-12 Hazel PlNewark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Date
May 4, 2008

Property Information

Block3027
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class45
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,628
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
24%
Improvement Value:$115,700
76%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+2.0%
2024$5,648-0.2%
2023$5,657-1.7%
2022$5,757+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5258, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1907