Skip to content

24 Tillinghast St

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2007

Property Information

Block3029
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,484
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
21%
Improvement Value:$120,700
79%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,811+2.0%
2024$5,696-0.2%
2023$5,706-1.7%
2022$5,806+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5054, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1920