Skip to content

106 Huntington TerNewark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2007

Property Information

Block3605
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,483
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
14%
Improvement Value:$181,200
86%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+2.0%
2024$7,836-0.2%
2023$7,849-1.7%
2022$7,988+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4546, Page 1098

Property Built

Built

Year Built: 1925