Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
435-437 S 7th St
Newark, NJ 07103
Last Sale Date
Oct 1, 2003
Property Information
Block302
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$5,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2005 | $104 | -40.6% |
| 2004 | $175 | +0.0% |
| 2003 | $175 | +0.3% |
| 2002 | $174 | — |
Property History
No events match the selected filters.