Skip to content

101 Osborne TerrNewark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Aug 17, 1995

Property Information

Block3031
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,610
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,700
10%
Improvement Value:$141,200
90%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+2.0%
2024$5,849-0.2%
2023$5,859-1.7%
2022$5,962+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Sq Ft4,610DeedBook 5382, Page 804

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5020, Page 55

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4761, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1900