Skip to content

33-35 Ingraham Pl

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Oct 12, 1990

Property Information

Block3034
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,589
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
17%
Improvement Value:$165,800
83%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+2.0%
2024$7,463-0.2%
2023$7,475-1.7%
2022$7,608+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft4,589DeedBook 5144, Page 51

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4658, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1907