Skip to content

62-64 Ingraham Pl

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Nov 21, 1995

Property Information

Block3033
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
17%
Improvement Value:$159,500
83%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+2.0%
2024$7,195-0.2%
2023$7,207-1.7%
2022$7,334+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900

To:

Sq Ft3,584DeedBook 5395, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1907