Skip to content

47-49 Van Ness Pl

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Date
Oct 24, 1994

Property Information

Block3033
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,857
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,600
19%
Improvement Value:$151,800
81%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,127+2.0%
2024$6,986-0.2%
2023$6,998-1.7%
2022$7,121+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,111
DeedBook 4553, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1900