Skip to content

17-19 Van Ness Pl

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block3033
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
17%
Improvement Value:$166,400
83%
Total Assessment$200,800

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1907