Skip to content

71-73 Ingraham Pl

Newark, NJ 07108

Built 1905

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block3034
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,906
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
13%
Improvement Value:$226,800
87%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+2.0%
2024$9,689+65.6%
2023$5,851-1.7%
2022$5,955+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,906DeedBook 20220, Page 99205

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,960DeedBook 20220, Page 37451Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 6391, Page 816

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5818, Page 376

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5600, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1905