Skip to content

35-37 Vernon AveNewark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block3039
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,607
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
14%
Improvement Value:$186,000
86%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,237+2.0%
2024$8,075-0.2%
2023$8,088-1.7%
2022$8,231+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft4,607DeedBook 20240, Page 37005

Property Sale

Sale
$333,000
Sq Ft2,861DeedBook 20200, Page 14190Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 20180, Page 84788Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$127,200
DeedBook 5928, Page 764

Property Sale

Sale
$4,680
DeedBook 4637, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1897