Skip to content

656-658 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block3039
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,979
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$182,400
86%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+2.0%
2024$7,918-0.2%
2023$7,931-1.7%
2022$8,071+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5743, Page 435

Property Sale

Sale
$35,100
DeedBook 5696, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1911