Skip to content

487-489 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block3041
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
28%
Improvement Value:$300,500
72%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$14,927+3.5%
2018$14,424+4.0%
2017$13,875+6.7%
2016$13,002+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$11,344
DeedBook 4920, Page 146