Skip to content

54-56 Girard Pl

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block3041
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,927
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,100
12%
Improvement Value:$182,400
88%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+2.0%
2024$7,698-0.2%
2023$7,711-1.7%
2022$7,847+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917