Skip to content

62-64 Leslie St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
May 22, 1975

Property Information

Block3042
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
14%
Improvement Value:$152,400
86%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+2.0%
2024$6,636-0.2%
2023$6,647-1.7%
2022$6,764+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000

To:

Sq Ft1,818DeedBook 4519, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1917