Skip to content

53-55 Girard Pl

Newark, NJ 07108

Built 1927

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block3042
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SS2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,642
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
13%
Improvement Value:$183,400
87%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+2.0%
2024$7,870-0.2%
2023$7,882-1.7%
2022$8,022+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft4,642DeedBook 20210, Page 33801

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4512, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1927