Skip to content

259 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block3048
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,307
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
19%
Improvement Value:$121,600
81%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,708+2.0%
2024$5,596-0.2%
2023$5,605-1.7%
2022$5,704+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12253, Page 3933

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5406, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1924