Skip to content

257 Clinton PlNewark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block3048
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,205
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
15%
Improvement Value:$178,000
85%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,967+2.0%
2024$7,810-0.2%
2023$7,823-1.7%
2022$7,961+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft4,988DeedBook 20190, Page 10272

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 12261, Page 7211

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 12008, Page 7955

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6051, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1924