Skip to content

305 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block3051
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
29%
Improvement Value:$185,200
71%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+2.0%
2024$9,723-0.2%
2023$9,738-1.7%
2022$9,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 20160, Page 62206

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6369, Page 286

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 4731, Page 291