Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
470-476 Lyons Ave
Newark, NJ 07112
Last Sale Date
May 17, 1988
Property Information
Block3731.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page106
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$229,800
92%
Improvement Value:$20,200
8%
Total Assessment$250,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $9,508 | +2.0% |
| 2024 | $9,320 | -0.2% |
| 2023 | $9,335 | -1.7% |
| 2022 | $9,500 | -11.3% |
Property History
No events match the selected filters.